Sýpka se prodávat nebude. Zastupitelé na potřetí rozhodli

18. 2. 2016 · 3 minuty čtení
Prodej budovy takzvané bývalé sýpky, elektrifikace tratě Hustopeče – Šakvice nebo dotace na workoutové hřiště řešili zastupitelé na svém XII. zasedání ve čtvrtek 18. února 2016.
Sýpka v ulici Na Hradbách zůstává městu. Zastupitelé rozhodli, že ji neprodají
Budova sýpky v ulici Na Hradbách zůstane městu. To ji Danielu Vodákovi neprodá. Zastupitelé tak rozhodli 14 hlasy, pět zástupců města bylo proti, jeden se zdržel hlasování.
Myslím si, že vůbec nebylo šťastné řešení přijít rovnou se záměrem prodeje. Měla se vést hned na začátku širší diskuze,“ přiznala starostka města.
Ta na zastupitelstvu přednesla také návrh vedoucí Městského muzea a galerie Hustopeče, která by v nejstarší budově ve městě ráda viděla s ohledem na sklepní lokalitu expozici o vinařství, nebo expozici mapující osvobozovací boje v regionu na konci 2. světové války. Budova totiž v minulosti sloužila jako střelnice, poté jako česká hasičská stanice.
Historický význam stavení vyzdvihl i opoziční zastupitel za ODS Jiří Kadrnka. „Město by mělo mít zájem, aby se tento objekt neboural, ale zůstal a byl opravený. Musíme si ale uvědomit, že oprava bude něco stát a poté i provoz. Není to akce za milion nebo za dva,“ podotkl.
Pořád se jen bavíme o penězích, ale záleží také na tom, co zanecháme příštím generacím. Nemyslím si, že když historické budovy přenecháme soukromému sektoru, že z toho do budoucna vznikne něco dobrého,“ vystoupil se svým názorem zastupitel za ČSSD Michal Vejpustek.
Starostka také informovala, že budova je podle odborníků staticky v pořádku.
O osudu stavení se jednalo na zasedání zastupitelstva města už potřetí v řadě. Teprve nyní se však podařilo nadpoloviční většinou rozhodnout.
Podle jednoho z občanů by ale bylo nejvhodnější nechat rozhodnout obyvatele města, například prostřednictvím referenda.
Daniel Vodák chtěl z budovy vytvořit školící centrum. Na minulém zastupitelstvu padla i další varianta, že město si sýpku nechá a zakonzervuje ji, opraví střechu a budovu tak, aby nebyla nebezpečná. V minulosti zazněl i názor, že nejlepší by bylo budovu zbořit. (Zastupitelé jednali o sýpce i 17. prosince 2015, čtěte ZDE).
Elektrifikace tratě: Vlaky do Brna pojedou z Hustopečí přímo
Do Brna za 35 minut a bez přesedání. To by měla zajistit modernizace a elektrifikace tratě Hustopeče-Šakvice. Kvůli rekonstrukci už se konala první vstupní jednání.
Je jasné, že modernizace a elektrifikace se opravdu uskuteční. Pravděpodobně v letech 2018 nebo 2019. Už letos by se mohly začít řešit majetkové záležitosti a poté bude následovat projektování,“ sdělila starostka města Hustopeče Hana Potměšilová.
Další schůzka se kvůli rekonstrukci vlakové trati bude konat ve středu 2. března na hustopečské radnici.
Vyšla dotace na workoutové hřiště
Workoutové hřiště by v areálu sportovního zařízení města mohlo vzniknout ještě letos na jaře nebo v létě. „Byla nám schválena dotace z Jihomoravského kraje ve výši 200 tisíc korun,“ informovala Potměšilová ve svém úvodním sdělení.
Nakonec na hřišti nevyrostou jen workoutové cvičební prvky jako například nejrůznější hrazdy (více ZDE), ale po připomínkách zastupitelů na minulém zasedání 17. prosince 2015 i stroje vhodné pro cvičení seniorů.
Dotace a dary se budou udělovat dvakrát v roce
Peněžité dary a dotace spolkům a sdružením se budou rozdávat ve dvou kolech. Zastupitelé tuto změnu schválili ve čtvrtek 18. února 2016.
„Žádosti o dar nebo dotaci bychom pro první kolo přijímali do 30. listopadu předcházejícího roku. Pro druhé kolo potom do 30. června daného kalendářního roku. Spolky, sdružení či sportovní oddíly by tak mohly dostat peníze i ve druhém pololetí,“ vysvětlila Potměšilová.
Zároveň zastupitelé na svém zasedání schválili neziskovým organizacím a spolkům ve městě peněžité dotace pro rok 2016.
-jal-
odebírejte přes RSS