Zastupitelé jednali o nemocnici, M-klubu i mandloních

19. 2. 2015 · 3 minuty čtení
Hlavním bodem nemocnice. Převod M-klubu, koupě pozemku pro nové mandloně a získání urnového háje do vlastnictví města. Ale také obtěžující motory a travní sekačky o víkendech, či bezohledné parkování aut. Taková témata se řešila na veřejném zasedání zastupitelstva města Hustopeče ve čtvrtek 19. února 2015.
Dohoda o restrukturalizaci nemocnice schválena
Posvěceno. Krajští i hustopečští radní schválili dokument, který řeší budoucí chod nemocnice Hustopeče. Takzvanou dohodu o restrukturalizaci stvrdili na svých jednáních tento týden. Platit by měla od 1. března 2015. Sdělila to starostka Hana Potměšilová na veřejném zasedání zastupitelstva města Hustopeče ve čtvrtek 19. února 2015.
„Dokument utlumil ztrátové provozy a ty neperspektivní vytáhl nahoru. Posílil naopak činnosti, které výkony mají, to jest lůžkovou i ambulantní část,“ upřesnila starostka a doplnila. „V nemocnici zůstanou veškeré ambulance co doposud, rozšíří se lůžka následné péče, naopak skončí operativa, to znamená, že chirurgické oddělení nebude,“ dodala.
Prohlášení starostky vzbudilo obavy u opozičního zastupitele Jiřího Kadrnky, který podané informace vyhodnotil jako omezení zdravotnických služeb pro veřejnost. „Neudržela se akutní péče, přicházíme o ni. Z nemocnice se stává poliklinika,“ obává se. Dostalo se mu ujištění, že navzdory ukončení akutní péče se nejedná o konec nemocnice. „Na dohodě pracoval tým odborníků, pracoval s čísly, řešil kapacitu zařízení. Souhlasili s ní všechny tři strany (město, kraj i zdravotní pojišťovna, poznámka redakce),“ ujistila starostka.
Podle zastupitele Milana Poula, který je pověřen dočasným vedením nemocnice a je zároveň lékařem v hustopečské nemocnici, zůstává provoz i nadále ve formě interního oddělení. „Jednodenní chirurgie nepodávala žádné výkony a byla ztrátová. Proto bude ukončena. Ostatní ambulance budou běžet dál,“ doplnil. Podle Poula akutní péče skomírá. Dle jeho vyjádření začala být ztrátová asi před 15 lety, v první fázi restrukturalizace nemocnice. „Tehdy jsme přišli například o porodnici. Nyní musíme hledat spojence, který pomůže překlenout toto období a zachovat zdravotní péči obyvatelům města,“ zdůraznil.
Sanitky bude provozovat soukromý nájemce
S restrukturalizací souvisí také převod pěti sanitek z nemocnice do správy města. To uzavře smlouvu se soukromým provozovatelem. Důvodem je ztrátový provoz. „Za minulý rok se náklady na dopravní zdravotní službu vyšplhaly k částce kolem 750 tisíc korun. Navíc by se muselo investovat do vybavení sanitek,“ odůvodnila právnička úřadu Alena Fantová. Návrh schválili zastupitelé většinou hlasů.
M-klub bude provozovat CVČ
Zastupitelé jednomyslně schválili převod M-klubu z organizační složky Marketing a kultura města Hustopeče pod Centrum volného času. Žádost podal Petr Fridrich, který je v současné době pověřený vedením CVČ. „Organizační složka Marketing a kultura nedisponuje zaměstnanci s pedagogickým vzděláním a jako taková ani nemůže odborně působit na mládež ve výchovném procesu,“ uvedl mimo jiné v žádosti.
Zastupitel Libor Sadílek poukázal na nízkou návštěvnost klubu a nutnost počítat s finanční dotací města ve výši několika set tisíc korun ročně. „Zastupitelé musí přijmout rozhodnutí o financování. Při denním provozu mluvíme o částce zhruba 200 až 300 tisíc korun ročně,“ upozornil.
Hledá se pozemek pro 300 nových mandloní
Mandloňové sady se možná rozrostou o tři stovky nových stromů. Sázet by se mohly už v květnu tohoto roku. Podmínkou je však získání pozemku od soukromého majitele. Koupi pozemku má vedení města již předjednanou a ve čtvrtek dostalo i pověření zastupitelů k jednání o podmínkách smlouvy. Pozemek se nachází v blízkosti stávající rozhledny.
Urnový háj: převod od státu na město
Neutěšený vzhled urnového háje na hustopečském hřbitově se může v brzké době změnit na důstojné pietní místo. Jeho zvelebení totiž doposud bránilo vlastnictví státu. Smlouvu o bezúplatném převodu pozemku na město posvětili všichni zastupitelé.
Co trápí obyvatele:
V diskusi na veřejném jednání zastupitelstva se objevily podněty občanů jako například návrh na vyhlášku nedělního ticha, zdůvodněný především obtěžujícím hlukem travních sekaček. Řešení nepovoleného parkování vozidel přes chodníky, v protisměru nebo nedodržování 50 kilometrové rychlosti na místní komunikaci do Starovic. Chybějící chodník ke hřbitovu nebo trvající tranzit kamionů přes město. Ten by se měl ale v několika dnech zklidnit. „V nejbližších dnech budou u sjezdu z dálnice umístěné značky zákaz tranzitu pro kamiony. Nainstalujeme je tam na náklady města,“ uvedla starostka Hana Potměšilová.
Dagmar Sedláčková
odebírejte přes RSS