Záchrana hustopečských mandloní

21. 8. 2013 · 1 minuta čtení · 3 fotografie
Na začátku roku 2012 začala spolupráce města Hustopeče se Zahradnickou fakultou MENDELU v Brně, směřující k záchraně a obnově našich mandloňových sadů pocházejících z 50. let. V březnu byl proveden první průzkum. Byl zjišťován zdravotní stav a z vitálních stromů vybírány stromy jako potenciální matečné rostliny pro získání množitelského materiálu.
Ve virologické laboratoři ústavu Mendeleum bylo testováno 16 vybraných stromů na přítomnost  virových patogenů. Ze šestnácti stromů nebylo infikováno jedenáct stromů (69 %). Na virus šárka, který musí být v České republice povinně testován u rozmnožovacího materiálu mandloní nebyl infikován žádný strom. První  průzkum na stromech mandloní v Hustopečích nám dal naději, že  získáme zdravý rozmnožovací materiál na obnovu stárnoucích sadů.
V prázdninových měsících byl uskutečněn druhý krok záchrany. Z matečných stromů, které prošly zdravotním testem byl odebrán množitelský materiál a přenesen na připravené podnože. Ve specializovaném skleníku v areálu ústavu Mendelea v Lednici na Moravě nám Hustopečákům, roste  několik set kusů nových,  hustopečských pravých mandloní.  Za pár roků je budeme vysazovat na Kamenec a Starou horu pro další generace a zároveň i do našich ulic ve městě.
Více se o záchraně mandloní dozvíte v Hustopečském magazínu č. 223, vychází v pátek 23.8.2013.
(Text: Antonín Matocha, Foto: Jana Langová)
[caption id="attachment_4747" align="alignnone" width="700"] Výzkumná pracovnice Věra Holleinová. Očka ze zdravých mandloní se odebírala před několika dny.[/caption]
[caption id="attachment_4748" align="alignnone" width="700"] Výzkumnici z Mendelea Zahradnické fakulty v Lednici pomáhal radní Antonín Matocha.[/caption]

 
odebírejte přes RSS