Vánoční desítka trhala rekordy. V počtu účastníků i časech

16. 12. 2014 · 2 minuty čtení · 11 fotografí
Tradiční běh městem Vánoční desítka se letos nesl ve znamení rekordů. Na start se postavil rekordní počet běžců a do cíle doběhli vítězové v traťových rekordech - a to jak v mužské, tak v ženské kategorii. Šestý ročník vánočního běhu městem se konal na stříbrnou neděli 14. prosince 2014.
Jako první se ráno postavily na start děti. U společenského domu se sešla asi padesátka malých běžců. Bojovat o cenné kovy mohli děti ročník narození 2009 a mladší i patnáctiletí teenageři. Připraveny pro ně byly tratě od dvou set až po dva a půl tisíce metrů. Sedm medailí si odnesli i běžci z oddílu SK Atletika Hustopeče.
„Chodím do atletiky Hustopeče a je to tam hodně dobrý. Ale neběželo se mi moc dobře, protože je zima, lepší je to v létě,“ svěřila se po závodu Karin Krejčiříková, která si v kategorii 2005-2006 vyběhla 3. místo.
Celková účast byla rekordní. Dospělých závodníků vyrazilo do boje v 11 hodin dopoledne z Herbenovy ulice 174. „Je to rekord, který předčil možná i cyklistické závody Hustopečský kameňák,“ byla překvapená organizátorka obou závodů Ivana Matějíčková.
Běžce lákaly upravené tratě přes město i okolní přírodu a do karet hrálo i počasí. „Trať vede k hustopečským rybníkům a po asfaltu nahoru k rozhledně. Delší trať měří 9,6 kilometrů a ta kratší, která se nazývá Běh s úsměvem, 6 kilometrů. Absolvovali jsme už tři ročníky, kdy teplota byla asi -12 stupňů, takže teploty nad nulou a suché silnice jsou pozitivní. Počasí je příjemné,“ pochvalovala si Matějíčková.
Možná i díky těmto podmínkám padl traťový rekord. Absolutní vítěz hlavního závodu na 10 kilometrů Lukáš Olejníček z týmů Masaryk run Brno ho pokořil o více než dvě minuty. Cílovou páskou proběhl už za 31 minut a 14 vteřin. Kromě zlatého kovu si za přepsání rekordu odnesl i finanční odměnu.
„Před startem mi byla strašná zima, ale při závodě už jsem se zahřál. Trať byla celkem pěkná, ale ten velký prudký kopec dal zabrat,“ svěřil se ihned po doběhnutí Olejníček.
Druhý skončil Robert Míč z Kuřimi a třetí Roman Paulík z TJ Lokomotiva Břeclav. Vítězi šlapali na paty a i oni dva tak trhli starý traťový rekord. V ženách se zase o přepsání rekordu postarala Šárka Macháčková z x-air Ostrava.
Desetikilometrovou trať dokonce zvládl i závodník tlačící dětský kočárek a jednomu běžci pomáhal čtyřnohý kamarád. „S kočárkem běhám pravidelně,“ krčil rameny Brňák Filip Šolc.
Letos podruhé se také vyhlašoval Hustopečský drsňák – závodník, který v nejlepším čase absolvuje hlavní závody Hustopečského kameňáku a Vánoční desítky. Letos v nejlepších časech oba závody dokončili Libor Pohanka z Velkých Pavlovic a Tereza Valentová.
Sledujte Hustopečský magazín č. 288, vychází v pátek 19.12.2014.
(Text a foto: Jana Rozková)

[caption id="attachment_17592" align="alignnone" width="463"] Vítěz Lukáš Olejník.[/caption]