Unikátní předměty z konce války ukazuje výstava v galerii

30. 6. 2015 · 2 minuty čtení · 6 fotografí
Osvobození Hustopečska – Fakta i umělecká reflexe. To je název výstavy, která je v Městském muzeu a galerii Hustopeče k vidění až do konce prázdnin. Výstava dokumentuje průběh osvobozovacích bojů na Hustopečsku a návštěvníci na ní mohou zhlédnout i unikátní dobové předměty ze sbírek Josefa Babáčka.
Vernisáž výstavy se konala poslední červnovou neděli. Zahájil ji koncert skladeb Čajkovského, Dvořáka a Martinů v podání mezzosopranistky Mariky Žákové a za klavírního doprovodu Alice Rajnohové.
„Na výstavě jsou k vidění předměty, které z devadesáti procent pochází ze sběratelské činnosti Josefa Babáčka. Jejich prostřednictvím jde vidět rozměr války, protože všechny předměty jsou z katastru jediné obce, z Morkůvek,“ informovala vedoucí Městského muzea a galerie Hustopeče Soňa Nezhodová.
„Dále jsou tu vystavené autentické oděvní součásti, které nám zapůjčil Vladimír Hrnčíř z Brna a umělecká díla především z tvorby Františka Navrátila, což byl nejvýznamnější regionální tvůrce a samozřejmě reagoval na téma osvobození a nacistické okupace,“ dodala Nezhodová.
Josef Babáček začal předměty související s koncem druhé světové války sbírat jako osmnáctiletý hoch, když byla okamžitě po frontě vyhlášena pracovní povinnost. Pomáhal zakopávat těla padlých koní i vojáků, jak ruské, tak německé armády.
„Každý měl u sebe spoustu věcí. Nejvíc němečtí vojáci – dopisy, cigarety, zbraně. Brali jsme si je, tehdy to bylo dovolené. Až za nějakou dobu se vyhlásilo, že se všechno musí odevzdat. Říkal jsem si ale, že by to byla škoda, tak jsem to schoval a teď to našlo uplatnění,“ vysvětlil původ předmětů sběratel.
Jedním z nejcennějších kousků na výstavě je například koňské sedlo pocházející z Plijevovy jezdecké skupiny.
„Plijevova jezdecká skupina rozhodovala boje v těžkých terénech, jako byl například Lanžhot, kde bylo nutné překročit řeku. Němci ale zlikvidovali veškeré mosty,“ vysvětlila Nezhodová.
„Sedlo jsem našel, když jsme zakopávali německé vojáky. Bylo tam i s koněm. Jezdec tam nebyl, i když bylo sedlo zakrvácené. Každá věc tady má svoji hodnotu, protože ať se podívám, na co chci, byl jsem u těch události bezprostředně,“ vzpomínal Josef Babáček.
Výstava tak prostřednictvím dobových předmětů i textů dokumentuje průběh bojů na Hustopečsku v polovině dubna 1945. Přibližuje i osobnosti Rudé armády, které na Hustopečsku pobývaly.
Unikátní je také například tankistická uniforma, kterých se podle Nezhodové dochovalo velmi málo. Na území republiky je údajně jen jedna jediná vystavená ve vojenském muzeu v Praze. Druhá teď v Hustopečích. Výstava v městském muzeu a galerii potrvá po celé prázdniny, do 30. srpna 2015. K zhlédnutí je v otvírací době galerie: po-pá 9:00–12:00, 12:30–16:30, so-ne: 13:00–17:00.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 314, vychází v pátek 3.7.2015. 
(Text a foto: Jana Rozková) 
[caption id="attachment_22542" align="alignnone" width="700"] Marika Žáková, za klavírem Alice Rajnohová.[/caption]
[caption id="attachment_22543" align="alignnone" width="700"] Josef Babáček.[/caption]



[caption id="attachment_22547" align="alignnone" width="463"] Josef Babáček u vzácného koňského sedla.[/caption]
odebírejte přes RSS