Studenti a učitelé gymnázia ve škole v Edinburghu, Oxfordu

30. 11. 2015 · 3 minuty čtení · 6 fotografí
Novou výzvu číslo 56 zaměřenou na rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti, výuku cizích jazyků a podporu výuky matematiky, přírodovědných a technických oborů vyhlásil Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) v dubnu 2015. Naše škola se zapojila do výzvy a získali jsme dotaci 542 328 Kč (na organizaci jazykového kurzu anglického jazyka pro dva učitele a na organizaci poznávacího zájezdu s výukou anglického jazyka pro 30 žáků). V srpnu a první týden v září proběhla podle zadaných podmínek dvě výběrová řízení (kurz pro učitele zajistila CK Alfa-agency a zájezd pro žáky CK Dery).
Jazykového kurzu pro učitele se v hlavním městě Skotska Edinburghu (22.8.- 5.9.2015) zúčastnili vyučující přírodovědných předmětů RNDr. Jarmila Čeperová a Mgr. Radim Šebesta, kteří ve své výuce využívají metodu CLIL.
Jazykový kurz probíhal v učebnách školy - Kaplan International English. Po úvodním testu, který obsahoval gramatickou část, poslechovou část s porozuměním textu a krátkou slohovou práci a byl obdobný naší maturitní zkoušce, jsme byli rozděleni do skupin podle naší úrovně anglického jazyka. Každý den jsme absolvovali čtyři vyučovací hodiny, které byly rozděleny do dvou bloků. První blok byl zaměřen na gramatiku a konverzaci, druhý blok na poslech, čtení a porozumění textu. Oba dva vyučující střídali metody své práce, do výuky zahrnovali i zajímavé motivační hry, které můžeme využít ve své výuce.
Jazykový kurz byl slavnostně ukončen předáním certifikátu.
Také jsme se zapojili do různých klubů, které nabízela škola, např. kulturní, konverzační apod. Škola organizovala rovněž bohatý program s výlety. Cestovali jsme i místní dopravou a navštívili mnoho zajímavých míst, např. most Firth of Forth přes stejnojmenný záliv, Falkirk Wheel (unikátní lodní výtah), historické město Stirling (známé slavnou bitvou a krásným hradem), jezero Lomond a další.
Ubytováni jsme byli v rodinách, které nám vytvořily pohostinné prostředí. V Edinburghu se v tomto termínu konal největší světový hudební festival, který vrcholil večerními koncerty pod širým nebem a zakončen byl velkolepým ohňostrojem podmalovaným hudebními skladbami světových mistrů včetně Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Jazykově vzdělávací kurz pro 30 žáků a dva vyučující se konal v Oxfordu ve dnech 8.11.-14.11.2015.
Ubytování nabídla CK Dery v nové moderní mládežnické ubytovně s výbornou stravou, kterou připravovaly obětavé kuchařky. Bezpečnou dopravu luxusním autobusem zajistila firma Ševčík.
Výuka anglického jazyka (devět vyučovacích hodin) probíhala v Oxford House School of English. Na základě online testu, který byl zaměřen na gramatické znalosti a konverzační témata, byli žáci rozděleni do třeczh skupin. Velký důraz byl kladen na rozvoj konverzačních dovedností. Naši studenti byli pochváleni vyučujícími i ředitelem této školy a obdrželi certifikát.
Během poznávacího zájezdu s výukou AJ jsme prožili první a poslední den v Londýně, kde jsme si prohlédli nejdůležitější historické památky (Greenwich, Tower, Tower Bridge, Westminster Abbey, Big Ben a Parlament, Buckingham Palace, Trafalger Sq.a další) a navštívili několik muzeí (Národní galerii, Madame Tussauds a další). Výuka v Oxfordu probíhala dopoledne. Úterní odpoledne jsme strávili prohlídkou univerzitního města. Navštívili jsme nejstarší britské muzeum Ashmoleum - největší světové univerzitní muzeum umění a archeologie, dále jsme si prohlédli nejrozsáhlejší kolej univerzitního areálu - Christ Church College. Na programu dalšího dne byla prohlídka rodiště W. Shakespeara – Stratford-upon–Avon. Navštívili jsme rodný dům a kostel Holy Trinity Church (kde byl W.S. pokřtěn a pohřben), dále Royal Shakespeare Theatre, Tudor World - domy anglické dynastie 15.-16.stol.Ve čtvrtek po výuce jsme si prohlédli zámek Windsor - oblíbené sídlo královny Alžběty II., jednu z nejvýznamnějších britských památek.
Program jazykového pobytu v Edinburghu i Oxfordu koresponduje se ŠVP školy, ve kterém se klade důraz na výuku cizích jazyků a provázanost učebních osnov ve všech předmětech. Tento stanovený cíl naší školy není možné dosáhnout bez kvalitně připraveného učitele nejen po stránce odborné ale i jazykové. Pobyt v zahraničí s možností využít své jazykové dovednosti je také velkým přínosem pro další studium a volbu povolání.
Děkuji studentům za skvělou reprezentaci naší školy v zahraničí a kolegům Mgr. R. Šebestovi a Mgr. M. Crhákové za pomoc při realizaci projektu.
RNDr. Jarmila Čeperová, certifikovaná projektová manažerka podle IPMA, Foto: archiv školy




odebírejte přes RSS