Databáze nalezených zvířat pomáhá hledat majitele

22. 10. 2014 · 2 minuty čtení
Asi před dvěma měsíci se na internetových stránkách města objevila v levém sloupci malá černá tlapka. Skrývá se pod ní seznam nalezených zvířat v Hustopečích včetně jejich stručného popisu a fotografie. I díky této webové aplikaci se městské policii daří vracet k původním majitelům 85 až 90 procent ztracených zvířat a to do dvou až tří dnů od nalezení.
„Asi před rokem jsme začali přemýšlet, jak dál s odchycenými zvířaty. Nejedná se jen o kočky a psy, ale i plazy, papoušky, ovce, občas koně nebo krávy. Naším cílem bylo informace o odchycených zvířatech co nejrychleji dostat k majitelům. Udělali jsme si malý průzkum po republice a výsledkem je softwarová aplikace,“ shrnul Robert Novák z Krizového řízení města Hustopeče.
Ročně odchytnou strážníci v Hustopečích asi 75 zvířat, hlavně psů. Z velké části se nakonec vrátí domů. Ti, kteří své původní majitele nenajdou, městští policisté nabídnou do náhradní péče.
„Lidé mají o zvířata zájem. Pokud si mohou vybírat pomocí webové aplikace, je to rychlejší. Rozhodnutí jsou třeba do dvou až tří dnů a pejska máme pryč,“ pochvaloval si Novák.
Noví majitelé se nemusejí obávat ani o zdravotní stav svého čtyřnohého svěřence. Ihned po odchycení ho totiž ošetří veterinář a na své původní nebo nové majitelé poté čeká v areálu Domu dětí a mládeže Pavučina, kde se o něj stará vyškolený personál.
„Databáze funguje asi dva měsíce, zatím se jedná o zkušební provoz. V současné době v ní máme čtyři psy. Asi pět psů už se prostřednictvím této databáze vrátilo k původním majitelům. Jeden šel do náhradní péče,“ vypočítal Novák.
Databázi tak hustopečští strážníci považují za nad očekávání úspěšnou a uvažují, že ji k užívání nabídnou i sedmadvaceti obcím spadajícím pod obec s rozšířenou působností Hustopeče.
„Dřív jsme využívali různé letáky, stránky města a bylo to takové roztříštěné, nejednotné. Lidé se často k informacím ani nedostali,“ vysvětlil hlavní změnu Novák.
Nyní se uvažuje i o propojení se sociálními sítěmi. „Je to věc vývoje. První musíme vyzkoušet, jak bude fungovat tato aplikace. Potom můžeme přemýšlet o nějaké nástavbě nebo o dalším rozšiřování,“ uzavřel Novák.
Databáze nalezených zvířat se nachází ZDE. 
Sledujte Hustopečský magazín č. 280, vychází v pátek 24.10.2014. 
-jal- 
odebírejte přes RSS